Сколе – Розгірче-скельний монастир

Однією з історично – культурних цінностей Сколівщини є Печерний монастир, який знаходиться поблизу села Розгірче у Львівській області. Це цілий монастирський комплекс, який знаходиться в печерах і представляє собою унікальний зразок наскального сакрального будівництва XIII – XVI століть.

Дата: по домовленності.
Тривалість: 8 год. (можливі 2-3 денні походи з ночівлею в наметах або зелених садибах, готелі)
Кілометраж: 90 км. (40 потяг+25+25)
Складність: середній.
Спосіб пересування: пішо, авто, автобус, велосипед.
Ціна: від 100 грн., групи – обговорюємо.

План туру: м.Стрий (потяг) – м.Сколе – с.В.Синевидне – с.Любинці – с.Конюхів – с.Розгірче- м.Стрий (м.Сколе)

У вартість ВХОДЯТЬ: супровід гіда-екскурсовода, екскурсійне обслуговування в туристичних об’єктах, медична аптечка, технічна підтримка велосипедистів.
У вартість НЕ ВХОДЯТЬ: проїзд, харчування
Вартість вхідних квитків: сакральні споруди  – благодійна пожертва
Харчування: самостійне, в селах є магазини та кафе. Можлива домовленість з господарями зелених садиб або готуємо самостійно на вогнищі.

Опис туру:

Місто Сколе вперше згадується в історичних документах в 1397. Але люди жили тут набагато раніше, про що свідчать археологічні знахідки. Через Сколе здавна проходив важливий торговий шлях на Закарпатті.

Після смерті князя Володимира Святославича в 1015 його син Святослав Володимирович (князь древлянський), дізнавшись про вбивство своїх братів Бориса і Гліба, вирішив бігти до Угорщини, звідки за легендою відбувалася його дружина. Але воїни зведеного брата – суперника Святополка Окаянного наздогнали його на березі річки Опір поблизу нинішнього міста Сколе. На березі річки Стрий в битві загинули семеро синів Святослава, і селище на тому місці досі називають Семигин (на згадку сімох загиблих). Легенда розповідає про жорстоку битву між Сколе і Гребенові.

Вся долина вздовж Опори була покрита тілами загиблих. Сили Святополка були великими, і він віддав наказ: «Сколоти їх усіх ». З цим епізодом легенда пов’язує назву міста Сколе. Князь Святослав загинув у цій битві, а його дружинники відмовилися перейти на службу до Святополка й осіли в Бескидах, поклавши початок Славському. Дочка (за іншою версією – дружина) Святослава, Парасковія (Парашка) сховалася на вершині гори і, поцілена дружинниками Святополка, загинула ( за легендою – кинулася з вершини гори). Зараз гора названа на її честь Парашкою.

Поруч із селом Сколе в 1660 власник околиць Олександр Януш Заславський заснував містечко Олександрію. У центрі містечка було споруджено дерев’яний замок. З часом за містечком залишилася назва Сколе.

До сьогоднішнього дня в Сколе збереглися дерев’яні церкви Святого Пантелеймона (XVIII століття) і Святої Параскеви (XVII століття).

 Однією з історично – культурних цінностей Сколівщини є Печерний монастир, який знаходиться поблизу села Розгірче у Львівській області. Це цілий монастирський комплекс, який знаходиться в печерах і представляє собою унікальний зразок наскального сакрального будівництва XIII – XVI століть. Таке будівництво не є типовим для теренів Галичини. Сам монастир знаходиться на пагорбі, звідки відкривається прекрасний краєвид на всю навколишню місцевість і долину річки Опір. Скельні печери монастиря розташовані в два яруси. На нижньому ярусі розташовувались житлові приміщення, а на верхньому – церква, на місці якої зараз розташована маленька ікона, яка встановлена ​​у 2003 році.Також постійно є залишки свічок і квітів. Стіни печерного монастиря розписані різними написами, найстаріша з яких відноситься до 1675 року.

На другий поверх монастиря ведуть видовбані сходинки в декількох місцях. Колись печерний комплекс мав довге дерев’яне продовження або стіни зверху скель.

Основний скельний масив знаходиться у підніжжі хребта, на його північному схилі і віддалений на 200 метрів від південно- східної околиці села. Крім цього скельного масиву існують також дві малі скелі, які віддалені від нього на 50 метрів. Ці скелі були своєрідним в’їздом на територію печерного монастиря. Крім згаданих скель також є ще одна скеля із печерою і відбитими на них хрестами. Ця печера теж знаходиться на північному схилі хребта і віддалена від попередніх скель на 200 метрів.

 В селі Розгірче знаходиться зелене господарство. Можна пообідати, подивитись на екзотичних тварин, відвідати музей – криївку.

 

Кроки маршруту (для самостійної мандрівки):

 1. Залізнична станція Сколе
 2. Вул.. Вокзальна (праворуч, до вказівника)
 3. Можна пройти далі по вул.. Грушевська і повернутись (подивитись на дерев’яну церкву, на міст через річку)
 4. Вул.. Д. Галицького
 5. Центральний сквер, вул.. Стрийська
 6. Вул.. Стрийська (до ринка на трасі, ліворуч пам’ятник гуцулам)
 7. Траса Е-50 (по ходу руху, спуск)
 8. Траса Е-50 (справа указник на водоспад Кам’янка)
 9. Траса Е-50 (село Дубина, зліва указник на фортецю Тустань)
 10. Траса Е-50 (село В. Синевидне)
 11. Автомобільний міст через річку Опір
 12. Траса Е-50 (село Межиброди)
 13. Траса Е-50 (село Н. Синевидне)
 14. Траса Е-50 (зліва колиба, відпочинок)
 15. Траса Е-50 (автомобільний міст)
 16. З’їжджаємо на право до річки
 17. По ходу руху бачимо пішохідний міст через річку
 18. Переходимо річку через брод або по мосту
 19. Їдемо через зелену зону річки по прямій від пішохідного моста
 20. Водне джерело (колонка з мінеральною водою)
 21. Виходимо на дорогу і їдемо ліворуч до початку села
 22. Заїжджаємо в село і ідемо до фермерського господарства (відпочинок, музей)
 23. Повертаємось назад 150 метрів і піднімаємося вгору по грунтовкі
 24. Полоса зелених насаджень, дорога іде прямо, ми повертаємо вправо на польову дорогу
 25. Доїжджаємо до поляни, перед нами вгорі скельний монастир
 26. Повертаємось на початок села (асфальтову дорогу) і їдемо на право
 27. Асфальтова дорога (завжди тримаємось ліворуч, вздовж річки Стрий)
 28. Міст через річку
 29. Село Семигинів
 30. Село Жулін
 31. Село Братківці
 32. Асфальтова дорога, міст
 33. Траса Н-10 (повертаємо ліворуч, зліва зруйнований ресторан)
 34. Траса Н-10, коло, повертаємо на міст
 35. З моста з’їжджаємо на право, під мост на ліво
 36. Вул.. Болехівська
 37. Вул.. Болехівська (світлофор)
 38. Вул.. Болехівська (світлофор, зліва заправка, повертаємо на право і через 50 метрів на ліво)
 39. Вул.. Замкова  (на ліво)
 40. Вул.. Коновальця
 41. Вул.. Шевченко, площа Незалежності
Опубліковано у велосипедні, краєзнавчі, паломницькі, природні, Розгірче, сімейні, Сколе | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.