Місто Стрий-оглядова екскурсія

Стрий — місто обласного значення у Львівській області, районний та адміністративний центр Стрийського району. Один із головних та найбільших транспортних вузлів Західної України, важливий економічний та культурний центр Львівської області. Місто розташоване на лівому березі ріки Стрий. Населення міста — 60 тис. осіб, площа — 16,95 км².

Дата: по домовленності.
Тривалість: 2 год.
Кілометраж: 3 км.
Складність: початкова.
Спосіб пересування: пішо, велосипед.
Ціна: від 50 грн., групи – обговорюємо.

План туру: м. Стрий,

У вартість ВХОДЯТЬ: супровід гіда-екскурсовода, екскурсійне обслуговування в туристичних об’єктах, медична аптечка.
У вартість НЕ ВХОДЯТЬ:  проїзд, харчування
Вартість вхідних квитків:
– музей “Верховина” у м. Стрий: загальний, пенсійний – 5 грн., студенти, школярі – 2 грн.;
– меморіальний комплекс “Борцям за волю України” у м. Стрий: загальний, пенсійний – 5 грн., студенти, школярі – 2 грн.;
– музей О.Бачинської у м. Стрий: загальний, пенсійний – 5 грн., студенти, школярі – 2 грн.;
– музей родини Бандерів у м. Стрий: загальний, пенсійний – 5 грн., студенти, школярі – 2 грн.
Харчування: самостійне в кафе. При замовленні – оговорюємо окремо.

Опис туру:

Перша згадка про місто датується 1385 роком. Вже тоді місто згадується як центр волості. У 1431 році місто отримує Магдебурзьке право. Значне зростання Стрия відбувалося у другій половині XVII століття, сприяв розвиткові міста колишній стрийський староста, а пізніше король Речі Посполитої Ян Собєський. У ті часи місто носило титул «Вільного королівського міста».

Після Першого поділу Польщі місто відійшло до Імперії Габсбургів, згодом Австро-Угорська імперія. З початком Першої світової війни Стрий стає місцем народження легіону Українських січових стрільців. У 1920–1930-их роках Стрий був одним із найактивніших осередків УВО й ОУН. В середині XIX століття місто перетворилося на значний залізничний та газопромисловий центр, що сприяло швидкому розвитку міста. За Пактом Молотова — Ріббентропа 1939 року Стрий анексований Радянським Союзом.

Найімовірніше свою назву місто отримало від назви річки, однієї з найбільших приток Дністра, на берегах якої воно виросло. Отже «Стрий» — топонім, що означає одночасно річку і місто. Очевидно, що першою виникла назва річки, а пізніше — назва міста.

Легенда: Колись давно в тих місцях, де зараз околиці Стрия, шуміли похмурі ліси. Між крутими берегами звивалася бурхлива річка. Вздовж неї проліг купецький шлях на захід, яким їздили з крамом за гори. Небезпечним був шлях: нападали грабіжники — дядько (на Галичині дядька звуть стриєм) з синами свого брата. Немало людей загубив марно стрий, грабуючи скарби купецькі. А на старості літ чужа кривда озвалась — в три погибелі стрия скрутило. Щоб спокутувати гріх, поселився в лісах у низенькій хижі при річці, розвів пасіку, кіз та й почав мирно жити. Припинили розбій і його побратими та заходили часто до стрия. Тому й це місце назвали Стриєм. Сільце згодом виросло в городище, а потім стало містом — красивим Стриєм.

Колись Стриєм протікало декілька водяних потоків, що впадали у річку. На них працювали водяні млини. Найбільшою річкою Стрийщини є ріка Стрий (загальна довжина — 230 км). Течія ріки швидка, часто змінює русло, а також рве дамбу у Стрию вздовж об’їзної автомагістралі. Особливо небезпечна ріка у паводкові дні. Тоді найвищий рівень води становить 4—5 метри. Найбільші повені були у 1927, 1941, 1955, 1969 роках. Зокрема повінь 1941 року стала однією із причин голоду 1942 року на Стрийщині. Остання велика повінь сталася в 2008 році.

Період польсько-литовської держави: Перша офіційно визнана письмова згадка про Стрий датується 1385 роком. Між 1398 та 1431 роками місто було повністю знищено монголо-татарами, тому своїм привілеєм 21 жовтня 1431 року Владиславом Ягайлом дозволив шляхтичу-рицареві Закліці Тарлові з Щекаровичів наново заснувати місто і розвивати його на Магдебурзькому праві. За цими привілеями місто звільнялося на 10 років від податків та данини.

 Для оборони від набігів у місті в XVI столітті побудований Стрийський замок, як оборонна споруда він проіснував до XVIII століття.

Піднесення Стрия відбулося у другій половині XVII століття, коли розвиткові міста сприяв колишній стрийський староста, майбутній король Речі Посполитої — Ян III Собєський.

Великий вплив на життя міста мало козацьке повстання під проводом Богдана Хмельницького. У 1648 та 1652 роках місто було знищене та спалене, а в 1657 році козацьке військо прибуло до Стрия для об’єднання з полками угорського князя Д’єрдя Ракоці

Кінець XVII та перша половина XVIII століть для міста були спустошливими: спочатку місто у 1699 році було спалене в ході татарського нападу, а потім пережило декілька великих пожеж (1701 р., 1708 р., 1712 р., 1738 р., 1742 р.).

Період Габсбургів та Австрійської імперії: У 1772 році Галичина в результаті першого поділу Польщі відійшла до австрійської династії Габсбургів (з 1804 року — Австрійська імперія).  17 квітня 1886 року найбільша пожежа за всю історію Стрия знищила більшу частину міста.

I-ша світова війна, Легіон УСС: З початком Першої світової війни Стрий став місцем народження легіону «Українських січових стрільців». Сюди на заклик Головної Української Ради (ГУР) і Бойової управи прибуло близько 10 тисяч добровольців.

З 8 вересня по 19 жовтня 1914 року і з 22 жовтня 1914 по 31 травня 1915 рік Стрий було окуповано російськими військами. Потім знову потрапляє під панування Австро-Угорщини, яке тривало до листопада 1918 року.

Західноукраїнська Народна Республіка: 1 листопада 1918 року у Стрию відбулось довгоочікуване відновлення української влади — місто увійшло до складу ЗУНР. У місті встановлюється влада ЗУНР, а на щоглі біля Стрийської ратуші замайорів жовто-блакитний прапор. Українське врядування тривало до 13 травня 1919 року.

У складі польської держави: 13 травня 1919 року в Стрий ввійшло польське військо. За результатами підписання Ризького договору у 1921 році Стрий у складі Західної України підпадає під владу Польщі.

Радянські часи: Після початку Вторгнення СРСР до Польщі внаслідок обміну територіями з нацистськими військами 22 вересня 1939 року місто потрапило під контроль совітів.

Радянська окупація у липні 1941 року знов змінюється нацистською. Війська вермахту зайняли місто 2 липня 1941 року. У середині листопада 1941 року німецька оперативна команда розстріляла у лісі біля Стрия майже все єврейське гетто. А 5 серпня 1944 року в Стрий вступають радянські війська.

14 березня 1990 року, ще за існування СРСР, у Стрию, першому з українських міст, підняли національний символ — прапор України.

 У Стрию на сьогоднішній день діє близько десятка музеїв. Головним музеєм міста є краєзнавчий музей «Верховина».
Він має декілька філіалів, зокрема: Меморіальний комплекс «Борцям за волю України», музей Петра Обаля, музей-садиба родини Бандерів, музей Ольги Бачинської. Крім музею «Верховина» та його філій в місті діють ще такі музеї: літературно-мистецький музей «Хвилі Стрия», музей бджільництва Прикарпатського краю, кімната-музей Остапа та Нестора Нижанківських.
В Стрию налічується 105 пам’яток архітектури місцевого значення. До найголовніших історико-архітектурних пам’яток міста належать: Костел Різдва Пресвятої Богородиці одна із найстаріших будівель міста. Зведений у 1425 році, пережив декілька реконструкцій; Церква Архістратига Михаїла колишній костел Святого Йосифа, збудований у стилі модерн з елементами неоготики у 1912 році; Народний дім один із міських закладів культури побудований на кошти українців і відкритий у 1901 році, архітектурний стиль еклектизм; Міський будинок культури колишній будинок товариства «Сокіл» зведений у 1906 році; Будинок санстанції колишній фільварок, одна із найстаріших будівель міста. За переказами, цей будинок спорудив колишній стрийський староста, а пізніше король Польщі Ян III Собеський для своєї дружини Марії; Будинок центру творчості дітей та юнацтва колишня вілла «Турег», збудована у другій половині XIX століття у стилі еклектичного історизму; Будинок середньої школи № 7 будівля колишньої гімназії, зведена у стилі класицизм.
У 1862 році в парку «Вільшина» (тепер парк імені Тараса Шевченка) спорудили один із перших, а можливо й перший пам’ятник у Стрию присвячений пам’яті австрійських солдат, що загинули під Маджентою і Сольферіно. Приблизно у 1919-1920 роках пам’ятник знищено.
У Стрию встановлено багато пам’ятників видатним українським діячам, зокрема єдиний в Україні пам’ятник-триптих Тарасу Шевченку, Івану Франку, Лесі Українці, єдиний на Львівщині пам’ятник Ярославу Стецьку, а також пам’ятники Степану Бандері, Богдану Хмельницькому, Тарасу Шевченку, два пам’ятники Івану Франку, пам’ятник «Синам Стрийщини, які не повернулися з Афганської війни», скульптурна композиція «Пієта» (як частина меморіального комплексу), арка на честь 600-річчя міста, пам’ятний знак Зеновію Красівському.

Опубліковано у краєзнавчі, сімейні, Стрий | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.